4 června, 2021

100 | 30 let skautingu v Semilech

Červen – září 2021
Muzeum a pojizerská galerie Semily

Pro výstavu jsme zabrali polovinu prvního patra muzea. Na začátku jsme instalovali skautskou podsadu, která byla vstupem do expozice a zároveň návštěvníky přenesla do skautského světa. V první místnosti výstava představila celosvětový skauting, jeho kořeny a základní hodnoty. Vitríny jsme zaplnili našimi historickými kronikami, naproti vchodu stvořili žumberský táborový koutek s křeslem vůdce, táborákem i hrabankou z lesa, kde semilské skautování započalo.

Druhá místnost připomněla historii semilského skautování s největšími osobnostmi – Ladislavem Fleknou, Karlem Čurdou, Pavlem Dufkem a Ivo Navrátilem, zvláštní prostor dostaly i současné oddíly. Vzpomněli jsme také na legendární družinu Ledňáčků, která fungovala kolem roku 1950 a jejíž dva členové Miloš Kvapil a Pavel Vogel se vernisáže zúčastnili.

Třetí místnost jsme proměnili v hernu, kde si mohli návštěvníci zkusit uzlování, poznávání stop, plodů (díky za pomoc skautům z Hořic), zahrát kimovku a třeba si i vyplnit pracovní list určený zejména (ale nejen) pro dětské návštěvníky. Poslední místnost byla zaplněna knihami, příručkami a časopisy a na televizi běžely filmy ze semilské i národní skautské historie.

Za pomoc s výstavou bych chtěl ještě výslovně poděkovat Dáše Macákové, byla radost nápady společně přetvořit do reality.

Jan Farský | Bagy

Vernisáž skautské výstavy

4. června 2021
Muzeum a pojizerská galerie Semily

Vernisáž a křest knihy na začátku června jsme si proměnili ve velkou skautskou oslavu, které se v pátek 4. června zúčastnili i členové družiny Ledňáčků: Miloš Kvapil přijel z Prahy a Pavel Vogel z Mnichova. Standa Navrátil přiletěl z Kanady, ale bohužel musel do povinné karantény a vernisáž tak nestihl. Tahle družina si postavila a zabydlela chatu v Jizerní kotlině, kterou dnes opět využívá naše středisko. Dorazila i sestra Šakalka, která zdatně v cestě za skautskou výstavou zdolala prudké schody do patra. O občerstvení se postaraly skautky, hudební doprovod nám dopřála kapela Střípky, která má kořeny v kapele skautů ze 70. letech zvané Dráty.

Vernisáž byla spojena s křtem knihy Na skautské stezce – almanachu mapujícího 100 let skautování v Semilech. Ivo Navrátil – Bobr strávil stovky hodin při hledání pramenů, setkávání s pamětníky a třídění fotografií a sepsal publikaci, která je krásnou reprezentací našeho střediska a skautské myšlenky.

Neměla by chybět v žádné skautské knihovničce. Je objevná a přitom zábavná. Krásné dílo, Bobře, děkujeme! Bez vypátrání a sepsání historie semilského skautování by se nemohla uskutečnit ani výstava. Bobrův almanach pro ni byl informačním základem.

Jan Farský | Bagy